piątek, 25 marca 2016

„Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”

Cześć. Dziś kochani post trochę z innej beczki. Nie będzie zbyt wesoło i kolorowo... będzie raczej poważnie i na niebiesko!

Będę pisać dzisiaj o autyzmie. O chorobie, o której za bardzo się nie słyszy na co dzień.
Często oceniamy dzieci i ich rodziców po niezrozumiałym i dziwnym dla nas zachowaniu. Niestety często nie wiemy jak jest naprawdę i wydajemy niesprawiedliwe opinie, nie wiedząc z czym się zmagają w życiu codziennym osoby autystyczne i osoby, które z nimi są związani. Nie wiemy jak wygląda autyzm...
Sama muszę przyznać, że nie jestem świadoma problemu i nie miałam nigdy styczności z tym tematem...
Czas najwyższy wyjść do ludzi i poznać problem bliżej...
Wiem, że jest też wielu rodziców, którzy się wstydzą zachowania swoich autystycznych dzieci. Jest wiele mam i tatusiów, którzy boją się głośno mówić o problemie...
Drodzy rodzice dzieci autystycznych... czas najwyższy przestać się wstydzić i bać opinii innych. Ja wiem, że to takie proste nie jest... ale koniec z ukrywaniem problemu, koniec
z udawaniem, że nic nikt nie widzi... Sama postanowiłam wyjść problemowi na przeciw
i uświadomić się w tej kwestii.
Przecież sama jestem matką i to mogło spotkać też mnie, to mogło spotkać kogoś bliskiego... to mogło spotkać każdego z Was...


CO TO JEST AUTYZM


Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które objawią się najprościej pisząc, zamknięciem się w sobie. Osoba chora czuje wewnętrzną pustkę albo wręcz przeciwnie- ogromne bogactwo przeżyć wewnętrznych i emocji.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym.
Dzieci z autyzmem nie mówią lub mają kłopoty z mówieniem, nie wchodzą w relacje
i interakcje, przejawiają stereotypowe zachowania i zabawy na przykład: trzepią rączkami albo używają nietypowych przedmiotów do zabawy.

Nie chcę opisywać teraz całej choroby, jej przyczyn i skutków. Wszystkiego będziecie mogli się dowiedzieć już 2 kwietnia. Tego dnia cała Polska obchodzi "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu". Ale o tym trochę później...

Rok temu Zespół Szkół nr 3 we Włocławku przystąpił do akcji. Stworzył Klub Rodziców dzieci z autyzmem, który działa właśnie w ZS nr 3 i skupia coraz to więcej zagubionych jeszcze w temacie autyzmu swoich dzieci, rodziców. To właśnie dla takich ludzi, potrzebujących wiedzy, rady i pomocy są organizowane takie akcje. Z problemem trzeba się zmagać, trzeba z nim walczyć i robić wszystko, żeby ułatwić życie osobom dotkniętym tym problemem. W tym roku sama postanowiłam się przyłączyć i Was namówić do tego. Pomagajmy, uświadamiajmy, zmierzmy się z problemem żeby go przezwyciężyć i pomóc innym przejść przez to wszystko.


***POLSKA NA NIEBIESKO***


Akcja jest organizowana przez JIM. Misją Fundacji jest tworzenie lepszego świata dla dzieci z autyzmem. Pod jej opieką są dzieci z całej Polski. Fundacja prowadzi bezpłatną Klinikę JiM (diagnoza i terapia autyzmu dla dzieci), która ma pod opieką 1000 dzieci, przedszkole oraz szkoły JiM: podstawową, gimnazjum i szkołę przysposabiającą do pracy. Łączy blisko 3000 rodziców dzieci z autyzmem w Kluby Rodziców JiM, a także organizuje kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie.


Serdecznie Was zapraszam na stronę http://www.jim.org/polskananiebiesko, znajdziecie tu wszystkie informacje o fundacji, jej akcjach i przede wszystkim 
o autyzmie. Warto poświęcić chwilę i poczytać, zastanowić się nad problemem, przemyśleć jak można pomóc, co zrobić, żeby uświadomić innych i zachęcić do pomocy!

„Polska na Niebiesko” organizowana przez Fundację JiM, to największa w Polsce akcja mająca na celu podniesienie świadomości na temat tego zaburzenia. Rodzice dzieci
z autyzmem organizują punkty informacyjne, w których każdy będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego na temat tego zaburzenia.


Jak już wcześniej wspomniałam 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Chciałam Was namówić abyście przyszli tego dnia do Wzorcowni
we Włocławku, gdzie odbędzie się finał akcji. Rodzice będą rozdawali ulotki, dla najmłodszych zaplanowano malowanie twarzy.
W godz. 18 – 20 działać będzie punkt konsultacyjny.
O godz. 20 odbędzie się wielki finał imprezy: Wzorcownia dzięki wsparciu Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Miejskiej zostanie pięknie oświetlona na niebiesko –
w kolorze solidarności z osobami z autyzmem.
Oczywiście i Wy możecie się zsolidaryzować z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem i ubrać się na niebiesko, do czego bardzo gorąco Was zapraszam a wręcz namawiam. Mnie długo namawiać nie było trzeba i mam nadzieję, że i Wy wykażecie się dużym zainteresowaniem całą kampanią.
W akcję włączyły się również Rowerożery, serdecznie zapraszam na ich stronę na facebook'u- tutaj,  sami zobaczcie jak oni chcą zwrócić uwagę na problem autyzmu.

W nas nadzieja, to od nas zależy czy dzieci chore i ich rodzice będą się czuli lepiej
w naszym społeczeństwie i czy znajdą większą akceptację swoich zachowań.
Na szczęście coraz więcej ludzi się włącza w akcję w całej Polsce, na szczęście osób zainteresowanych jest więcej niż było a co najważniejsze... wśród nas jest coraz większa świadomość problemu. Cieszmy się tym! Cieszmy się tym, że nawet w nieznaczny sposób jesteśmy w stanie solidaryzować się z osobami dotkniętymi autyzmem i w taki właśnie sposób, jak ja dziś... z balonami na niebiesko... możemy im pomóc choć trochę :)


Wiecie już co będzie się działo 2 kwietnia. Trochę zapomniałam o 1 kwietnia a to również będzie dość wypełniony dzień. Nie po kolei ale to akurat nie jest najważniesjsze... ;)

Piątek, 1 kwietnia
Już o godz. 9:15 rozpocznie się wspólny spacer ulicami miasta dzieci, nauczycieli i rodziców na spotkanie z prezydentem Włocławka. Następnie rodzice spotkają się z nauczycielami w Zespole Szkół nr 3 i będą rozmawiać na temat autyzmu. W planach jest pokaz prezentacji multimedialnej „Dni autyzmu – tak było wcześniej”, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Dni Autyzmu – świat na niebiesko”, wystawa fotograficzna „Przyjaciel Autyzmu” z portretami znanych Polaków m.in. aktora Jana Nowickiego, Anny Sokołowskiej - Alabrudzińskiej - wokalistki Teatru Sabat, Józefa Stolorza - artysty malarza czy koszykarzy Anwilu Włocławek.
Ponadto powstanie m.in. specjalna instalacja fotograficzna – zabawna, rysunkowa ścianka z głównym hasłem tegorocznej kampanii : „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz” – na której będzie można wykonać swoje zdjęcie.
W godz. 8 – 11 w holu ZSP nr 3 działać będzie punkt konsultacyjny. W punkcie, każdy może dowiedzieć się np. jakie są najczęstsze objawy  autyzmu, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc.

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam i wszystko Wam wyjaśniłam. Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania bardzo proszę o wiadomość. Formularz kontaktowy znajdziecie na tej stronie w kolumnie po prawej.

I już na koniec raz jeszcze zapraszam Was wzięcia udziału w akcji!

Chciałam też bardzo podziękować ekipie fotograficznej FOTO WYDRY za zdjęcia
i pomoc!

Do zobaczenia 2 kwietnia!!!